تا ۴۰٪ تخفیف دوره‌های حسابداری ویژه بهار!

تهیه و ارسال معاملات فصلی (169 مکرر)

شعله دانش · 1402/07/02

منظور از معاملات فصلی، همه‌ی خرید و فروش‌هاییه که توسط اشخاص حقیقی و حقوقی در یک بازه‌ی زمانی مشخص انجام میشه. همه‌ی اشخاص حقیقی یا حقوقی ملزم هستند که همه‌ی معاملات خود و همچنین اطلاعات طرف دیگه‌ی معامله رو، در بازه‌ی زمانی سه ماهه به سازمان امور مالیاتی ارائه کنند. به علاوه، این افراد موظف هستند گزارش خرید و فروش فصلیشون رو هم به سازمان امور مالیاتی تسلیم کنند.

هدف از ارسال صورت معاملات فصلی

هدف از تنظیم و ارسال صورت معاملات فصلی در زمان مقرر، نظم و انضباط مالی و افزایش شفافیت اقتصادیه. به علاوه، سازمان امور مالیاتی با توجه به گزارشات معاملات فصلی، متوجه فرار مالیاتی و کتمان مالیات سازمان‌ها و شرکت‌ها میشه.

اطلاعات مورد نیاز صورت معاملات فصلی

 • شماره اقتصادی خریدار و فروشنده
 • اطلاعات هویتی و معاملاتی افراد
 • شماره ملی و آدرس و شماره تماس
 • شماره کوتاژ، اظهارنامه گمرکی، کد گمرک ترخیص‌کننده(در مورد صادرات و واردات)
 • مبالغ ارزی، نوع ارز، نرخ برابری ارز، معادله‌ی ریالی معامله‌ی انجام‌شده، اسناد درآمدی صادره (در موارد ارزی)

زمان و نحوه‌ی ارسال صورت معاملات فصلی

تمام نهادها و سازمان‌ها و افراد حقیقی و حقوقی و به‌طور کلی تمام دستگاهای اجرایی باید نهایتا ظرف مدت ۴۵ روز بعد از اتمام هر فصل، جزییات مربوط به معاملات خودشون رو برای سازمان امور مالیاتی ارسال کنند.

به این ترتیب، در پایان هر فصل یا نهایتا یک ماه و نیم پس از پایان یک فصل، صورت معاملات فصلی باید حتما به صورت الکترونیکی ارسال بشه.

مواردی که در این دوره با اون آشنا میشین:

 • نحوه انجام و تهیه‌ی گزارش صورت معاملات فصلی
 •  روش ارسال گزارش صورت معاملات فصلی
 • قوانین مربوط به این گزارش
 •  انواع گزارش معاملات فصلی
 • سایر موارد مربوط به این نوع گزارش

فواید تهیه‌ی این درس در پرساگرام:

با تهیه درس «تهیه و ارسال معاملات فصلی(169 مکرر)» یاد می‌گیرین چه اطلاعاتی برای ثبت و ارسال این گزارش نیاز دارین، نحوه انجام این کار و تهیه و ارسال این گزارش رو به صورت تصویری می‌بینید، با قوانینش آشنا می‌شین و به طور تضمینی بهتون می‌گم که بعد از این آموزش، به راحتی خودتون این کار رو مدیریت می‌کنین. تهیه و ارسال گزارش معاملات فصلی(169 مکرر) یکی از مهم‌ترین عملیاتی هست که باید حتما در زمان و موعد مقرر خودش انجام و برای انجام این کار اصول و قواعدی در نظر گرفته شده که باید حتما رعایت بشه. بهتون توصیه میکنم اگر برای دانش و اطلاعات خودتون ارزش قائل هستید و به دنبال پیشرفتین این دوره رو حتما تهیه کنین.

اطلاعات دوره

زمان تخمینی: 13 دقیقه

سطح دشواری: متوسط

برچسب‌ها:

مدرس دوره

شعله دانش
شعله دانش مدرس

مدرس دروس حسابداری پُرساگرام، خانم شعله دانش، تحصیلات آکادمی رو در رشته حسابداری و مقطع کارشناسی ارشد به اتمام رسونده و در مدیریت مالی کسب و کارهای متفاوت، نقش کلیدی و راهبردی داشته. ایشون مدیر و مشاور مالی با 20 سال سابقه مفید و موثر در حوزه حسابداری، پروژه‌های مالی بزرگی رو با موفقیت مدیریت کرده. همچنین با سال‌ها سابقه تدریس در حوزه حسابداری، نسبت به آماده سازی دانشجویان و علاقه‌مندان این رشته برای ورود به بازار کار فعالیت دارن. شیوه تدریس ایشون آمیخته‌ای از علم و تجارب بدست آورده، جهت اجرای عملیاتی شاخه‌های مختلف حسابداری هستش.

تهیه و ارسال معاملات فصلی(169 مکرر)

خرید دوره

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام، دوره خوبی بود، در مورد بخش‌ معاملات ارسالی دیگران برای ما هم کاش توضیح داده می‌شد، توی این درس نبود،

  1. سلام و درود
   کلیه بخش‌های معاملات فصلی در دوره‌های تکمیلی ارائه خواهد شد.
   موفق باشید

تعداد دانشجویان 567

اطلاعات دوره

محتویات: ویدیوها و جزوه‌های آموزشی

زمان تخمینی: 13 دقیقه

سطح دشواری: متوسط

برچسب‌ها:

logo-samandehi